Na co zwracać uwagę wybierając rośliny akwariowe?

Hodowla rybek niewątpliwie fanatyczne hobby, które dodatkowo może nam dostarczyć sporo pozytywnych wrażeń. Na początkujących pasjonatów akwarystyki czeka szereg kwestii, które mogą być problematyczne. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to zajęcie polegające wyłącznie na hodowli rybek. Warto bowiem mieć świadomość tego, że w skład całego wodnego świata wchodzą też rośliny akwariowe. Warto im nieco poświęcić czasu, bo są często marginalizowane, a po drugie ich pielęgnacja wymaga pewnej wprawy. Stąd też niniejszy tekst ma na celu nieco przybliżyć ten wątek wszystkim początkującym entuzjastom akwarystyki.

Rola i znacznie roślinności w akwarium

Wszelkiego rodzaju roślinki w akwarium to pod kątem wizualnym wyjątkowej urody aranżacja. Jednak nie jest to jedyne zadanie stawiane przed nimi, bo dzięki ich obecności znacznie łatwiej pielęgnować akwarium. Wynika to z tego, że rośliny działają niczym naturalne filtry i tym samym mogą pochłaniać szkodliwe substancje. Tym samym woda staje się napowietrzona i bardziej przyjazna rybkom. Same ryby z kolei wykorzystują je jako schronienie, pokarm, miejsce do tarła i składania jaj.

Czym się kierować wybierając rośliny akwariowe?

Mając zamiar nabyć jakąś roślinkę do swojego akwarium, w głównej mierze wypadałoby sugerować się jej wymaganiami. Trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na parametry wody (pH, temperatura i twardość), oświetlenie, a także dostępna do wykorzystania przestrzeń. W kontekście niewielkich akwariów unikajmy roślin, które szybko rosną i osiągają znaczne rozmiary. Z innych kwestii warto również dobierać je pod kątem posiadanych rybek. Chodzi o to, że część gatunków rybek lubi wręcz niszczyć roślinność. Takie gatunki jak np. brzanki czy też złote rybki mają tendencję do podskubywania roślinek o wiotkich łodygach i drobnych liściach.

Dla początkujących hodowców optymalne rośliny akwariowe to głównie anubiasy, mech jawajski i wgłębka wodna. Są one bowiem łatwe w utrzymaniu i do tego ryby nie niszczą ich z dużą premedytacją.

 

You may also like...

Comments are closed.